Poznaj najpopularniejsze formaty turniejów golfowych
Istnieją różne formaty turniejów golfowych, jednak większość rozgrywek opiera się na kilku najpopularniejszych rodzajach rywalizacji. W większości turniejów poszczególni gracze rywalizują ze sobą o najniższy całkowity wynik (format stroke play brutto). Istnieją również formaty, które polegają na serii indywidualnych meczów pomiędzy dwoma golfistami. Gracze mogą być również łączeni w grupy i rywalizować z innymi zespołami na jeden z kilku różnych, ciekawych sposobów.
Poniżej przedstawimy, na czym polegają te najpopularniejsze formaty gry w golfa czyli Match Play, Stroke Play oraz Texas Scramble oraz te mniej popularne, które mogą urozmaicić waszą rywalizację, szczególnie drużynową do których zaliczamy m.in. fourball, foursome, better ball oraz bingo bango bongo.
MATCH PLAY
Match play jest rozgrywką typu hole-by-hole pomiędzy dwoma graczami. Golfista, który zdobędzie lepszy wynik na danym dołku, wygrywa ten dołek. Zwycięzcą jest gracz, który wygra najwięcej dołków w całym meczu. Zdarza się, że konieczne jest przejście większej liczby dołków, by wyłonić zwycięzcę, w przypadku gdy po 18 dołku mamy remis.
Kiedyś był to preferowany format zawodów na wysokim poziomie, teraz w PGA Tour co roku odbywa się tylko jeden turniej match play (pozostałe są rozgrywane w formacie Stroke play). Regionalne amatorskie stowarzyszenia golfowe nadal prowadzą wiele swoich mistrzostw z wykorzystaniem match play.
STROKE PLAY
Najpopularniejszym formatem turnieju golfowego jest “Stroke Play”, który polega na zsumowaniu wszystkich uderzeń po przejściu 18 dołków. Zwycięzcą w tym formacie jest ten, który uzyskał najniższy wynik ogólny, albo w jednej rundzie, albo w kilku rundach łącznie.
Możemy rozróżnić dwie klasyfikacje w turnieju Stroke Play:
- Stroke play netto – w oparciu o handicapy graczy (stosowane podczas wielu amatorskich wydarzeń)
- Stroke play brutto – końcowa suma uderzeń, bez uwzględniania handicapu (stosowane w turniejach profesjonalnych oraz wysokopoziomowych).
SCRAMBLE (TEXAS SCRAMBLE)
Popularnym formatem używanym w mniej oficjalnych turniejach jest texas scramble. Jest to konkurs drużynowy, który jest odpowiedni dla graczy o bardzo różnych poziomach umiejętności. Zespoły składają się 2, 3 lub 4 golfistów.
Po pierwszym uderzeniu z tee wszystkich członków drużyny, gracze wybierają najlepszy strzał i z tego miejsca każdy członek drużyny rozgrywa kolejne uderzenie. Procedura ta jest kontynuowana do momentu trafienia piłką do dołka przez któregoś z graczy w drużynie.
Zawodnik może umieścić piłkę w obrębie jednej długości kija od miejsca najlepszego strzału, lecz nie bliżej dołka. W turnieju może brać udział wiele drużyn, a zwycięży ta, która zagrała najniższą łączną liczbę uderzeń na 18 dołkach. Jest to szczególnie ciekawy format dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z golfem, a chciałyby rywalizować z innymi graczami.
Można stworzyć drużyny składające się z graczy o różnym poziomie zaawansowania, prawdopodobieństwo wyboru “lepszej” piłki początkującego gracza jest wysokie.
LEPSZA/NAJLEPSZA PIŁKA (BETTER/BEST BALL)
W turnieju Better/Best Ball biorą udział drużyny złożone z 2, 3 lub 4 golfistów i mogą być one rozgrywane jako mecze lub stroke play. Każdy członek drużyny gra swoją własną piłką przez cały czas trwania rundy. Po każdym dołku drużyna zapisuje wynik tego gracza, który zagrał najniższą liczbę uderzeń na danym dołku.
>Przykład:
drużyna 1 – golfista A zagra 5, golfista B zagra 4 (zapisuje wynik golfisty B – 4)
drużyna 2 – golfiska C zagra 3, golfista D zagra 6 (zapisuje wynik golfisty C – 3)
Wygrywa drużyna z najniższym wynikiem po rozegraniu 18 dołków.
W formacie “najlepsza piłka” silni gracze z niskim handicapem mogliby grać samodzielnie przeciwko 2 lub 3-osobowej drużynie, wyrównując szanse na wygraną. Z większymi zespołami 3 lub 4 golfistów można zagrać w formacie “2 Best Balls”, gdzie po każdym dołku zapisuje się dwa najlepsze wyniki członków drużyny jako wynik zespołowy.
FOURSOME/Strzał zastępczy
Format foursome jest przeznaczony dla dwóch drużyn dwuosobowych. Golfiści rywalizują używając tylko jednej piłki z każdej drużyny, wykonując strzały na przemian do momentu trafienia do dołka. Członkowie drużyny rozpoczynają grę na zmianę: jeden gracz rozgrywa tee shot na dołkach nieparzystych a drugi na dołkach parzystych. Dołek wygrywa drużyna z najmniejszą ilością strzałów na dołku.
Ta forma golfa jest często rozgrywana w drużynowych zawodach golfowych, takich jak Ryder Cup, Solheim Cup, Seve Trophy, czy Presidents Cup.
FOUR BALL
Format Four Ball jest rozgrywką, w której biorą udział dwie dwuosobowe drużyny. Może być rozgrywana jako match play lub stroke play. Każdy golfista podczas całego meczu gra swoją własną piłkę. W formacie match play dołek wygrywa golfista z najniższym wynikiem w drużynie, zdobywając punkt. Wygrywa drużyna z największą liczbą punktów na koniec całej rundy.
Przykład:
drużyna 1 (gracz A miał 5 uderzeń, gracz B 6)
drużyna 2 (gracz C miał 4 uderzenia, gracz D 5)
Wygrywa drużyna 2 dzięki graczowi C i to ona zdobywa jeden punkt za ten dołek.
W przypadku formatu stroke play, wynikiem zapisywanym dla drużyny jest liczba uderzeń gracza, który zdobył ich mniej na konkretnym dołku. Drużyna, która uzyskała najniższy wynik na koniec rundy, wygrywa.
SHAMBLE
Format Shamble jest zmodyfikowaną wersją gry Scramble. Turniej w formacie Shamble może być rozegrany w drużynach 2, 3 lub 4 osobowych. Każdy golfista rozpoczyna grę na każdym dołku. Następnie drużyna wybiera jeden najlepszy strzał i z tego miejsca każdy członek drużyny gra drugie uderzenie. Po tym strzale każdy golfista kontynuuje grę swoją piłką, aż do momentu trafienia do dołka. Zapisywany jest wynik tego gracza, który zdobył mniejszą liczbę uderzeń na danym dołku.
BINGO BANGO BONGO
Bingo Bango Bongo to format turnieju bazującego na zdobywaniu punktów, który może być rozgrywany zespołowo lub indywidualnie. Bingo Bango Bongo oferuje trzy możliwości zdobycia punktów na każdym dołku.
Pierwszy punkt jest przyznawany graczowi, który jako pierwszy dotrze na green, bingo. Drugi punkt trafia do gracza, który jest najbliżej dołka w momencie, gdy wszyscy gracze są na greenie (closest to the pin), bango. Ostatni punkt przyznawany jest osobie, która pierwsza trafi do dołka, bongo. Wszystkie strzały są wykonywane w standardowej kolejności, pierwszy gra ten którego piłka znajduje się najdalej od dołka. Wygrywa gracz z największą ilością punktów na koniec gry.
Bingo Bango Bongo daje graczom o wszystkich poziomach umiejętności szansę na zdobycie punktów na każdym dołku. Na przykład gracz, który zagrał najgorsze pierwsze uderzenie, jako pierwszy będzie miał szansę na drugi strzał, dając jemu pierwszemu szansę na trafienie piłki na green i zdobycie punktu bingo.
Urozmaiceniem rozgrywki może być dodatkowa nagroda w postaci podwójnych punktów dla gracza, który zdobędzie wszystkie trzy punkty na jednym dołku.
RYDER CUP
Ryder Cup jest międzynarodowym turniejem pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi. Format Ryder Cup może być przyjęty przez organizatorów turnieju. Ryder Cup składa się z 2 drużyn po 12 zawodników każda i jest zazwyczaj rozgrywany przez 3 dni. Cała rozgrywka składa się z ośmiu meczów rozgrywanych formatem FOURSOME (Alternatywny strzał),, ośmiu meczów Four Ball i 12 indywidualnych meczów. Każdy mecz jest rozgrywany jako mecz towarzyski. Za każdy wygrany mecz przyznawany jest punkt. Drużyna z największą ilością punktów na zakończenie wygrywa.